Magyarország célja egyértelmű: a világ nyolc legjobbja közé kerülni
A negyeddöntőbe jutás a magyar férfi kézilabda-válogatott célkitűzése a kedden kezdődő világbajnokságon, az elődöntő elérése ugyanakkor már szuperbravúr lenne.
Eddigi legnehezebb feladata előtt állt a már biztos középdöntős magyar válogatott, amely a D-csoportot a kezdésig hibátlan teljesítménnyel vezető Hollandiát négy góllal legyőzve, három ponttal jutott a középdöntőbe a férfi kézilabda-világbajnokságon.
Minden sportszerető magyar emlékeiben élénken él, hogy 2022-ben milyen csúnyán kezdődött a Szlovákiával közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokság Magyarország számára: Hollandia 31–28-ra legyőzte az akkor még Gulyás István által irányított csapatunkat több mint 20 ezer néző előtt az újonnan átadott MVM Dome első hivatalos tétmérkőzésén.
Vasárnap ismét farkasszemet nézünk a hollandokkal, ezúttal a világbajnokság csoportkörében. Ezzel kapcsolatban a mieink szövetségi kapitánya, Chema Rodríguez úgy fogalmazott, hogy
nem bosszúra készülünk, mert a sportban ennek nincs értelme, és nincs is ilyen kifejezés, sokkal inkább arról van szó, hogy kétszer ugyanattól a riválistól nem jó és nem is illik kikapni.
Mindenesetre tudtuk, ha megverjük Hollandiát, csoportelsőként, három ponttal jutunk a középdöntőbe.
Éppen ezért két védőspecialistával, Sipos Adriánnal és Ligetvári Patrikkal a kezdőben próbáltuk megakadályozni a gyors holland támadásokat – az elsőt nem sikerült, de a sebesen elvégzett középkezdés után Sipos rögtön egyenlített. Ilic Zorannak viszont egyből ki kellett szállnia ütésért, ezt pedig ki is használta Hollandia: előbb Robin Nagtegaal, utána Lars Kooij vette be a kapunkat, majd Szita Zoltán révén zárkózunk fel egy gólra.
A nagy intenzitás látványos szabálytalanságokat hozott: Ligetvári faultját többek között ezért is videózták, de végül csak két percet kapott, majd a Fazekas Gergő ellen elkövetett szabálytalanság miatt szórták ki Robin Schoenackert. Az iramot továbbra is az alacsony, robbanékony hollandok diktálták, miközben a mi védekezésünk nem állt össze az elején, így nem csak szélről, beállóból is eredményes voltak, és kettőt-hármat tettek közé.
A mieink azonban nem engedték, hogy kinyíljon az olló: Palasics Kristóf harmadik védése után Bánhidi Bence három emberrel a nyakán egyenlített a félidő felénél (9–9).
Bár ebben a periódusban 6–3-as sorozatot produkáltunk, a vezetést ezután csak nehezen – és rövid időre –, Imre Bence kihagyott hétméteresét követően sikerült átvenni. Lékai Máté ugyanakkor már nem hibázott a büntetővonalról, és mivel előtte Krakovszki Zsolt is betalált a szélről, a meccsen először mentünk kettővel (13–11).
Közben úgy nézett ki, hogy a szurkolók (és nem a játékvezetők) által támogatott magyar válogatott hátsó alakzata is megtalálta az ellenszert a németalföldi riválissal szemben:
a saját fegyverét, a sebességét ellene fordítva egymásután harcoltuk ki a támadófaultokat, belemenéseket, melyben Bóka Bendegúz járt az élen.
A mieink két-három gólos fórja a játékrész végéig megmaradt, és bár 18 másodperccel a dudaszó előtt a plusz háromért mentünk, végül a 20. találatunkat nem sikerült megszerezni az első harminc percben.
A szünet után a rangidős, a 251. válogatottságánál járó Mikler Roland jött be a három védéssel záró Palasics helyére, majd a bírók egy Chema Rodrígueznek kiosztott kétperces büntetéssel borzolták a kedélyeket. Hiába azonban a kettős emberhátrány, a padról beszálló Lékai a hetesével 22–19-re alakította az eredményt. Sőt, a 36. percben már a négyért mentünk, a felugró Szita Zoltán pedig nem is hibázott kilenc méterről.
A drukkereink által a Varazdin Arenában teremtett hangulat a játékosokra is ráragadt: Sipos és Ligetvári ellentmondást nem tűrően védekezett a kiválóan egy egyező Luc Steins, Kay Smits páros ellen.
A kapusok tulajdonképpen nem tudtak hozzászagolni a lövésekhez, Mikler második hárítása viszont a legjobbkor jött, és az ellentámadásból Bodó Richárd ismét négygólosra növelte az előnyünket (27–23).
Elég volt azonban egy-két hiba és a hollandok újból ott lihegtek a nyakunkban. Ekkor Bodó vette a kezébe az irányítást egyszerű, de annál hatékonyabb módszerrel: irtózatos erővel, gyors egymásutánban bombázott Bart Ravensbergen mellett a hálóba.
Eközben nagyot ment a túloldalon Rutger Ten Velde is, de úgy tűnt, Bodó Richárd ihletett lövőjátékával túllendülünk a holtponton. De nem, mert az utolsó tíz-tizenöt percben sokat hibáztunk, ezért át kellett állnunk a kétbeállós játékra, ami nem jött be.
Olyannyira, hogy az 58. percben kiegyenlíthetett volna Hollandia, ám a kapuba visszaálló Palasics nagyot védett.
Ekkor jött az újabb csavar:
A magyar válogatott így 36–32-re megverte Hollandiát az utolsó csoportmérkőzésén a férfi kézilabda-világbajnokságon, és csoportelsőként, három ponttal jutott a középdöntőbe. A következő körben – szintén Varasdon – kedden Franciaországgal, csütörtökön Ausztriával, szombaton pedig Katarral találkoznak a mieink. A negyeddöntőbe az első két helyezett jut.
Magyarország–Hollandia 36–32 (19–17)
Varasd, játékvezetők: Jorum, Kleven (norvégok).
Magyarország: Mikler, Palasics (kapusok), Ancsin, Bodó 5, Bánhidi 3, Bóka 6, Fazekas 2, Ilic 3, Imre 3 (1), Krakovszki B., Krakovszki Zs. 1, Ligetvári, Lékai 6 (4), Rosta, Sipos 1, Szita 6. Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez.
Hollandia: Dorgelo, Ravensbergen (kapusok) 1, Baijens 4, Geenen, Kleijkers 1, Kooij 5, Nagtegaal 2, Schmeits, Schoenacker, J. Smits, K. Smits 3, Stavast 1, Steins 3, Ten Velde 10 (3), van der Ban, Versteijnen 2. Szövetségi kapitány: Staffan Olsson.
Kiállítások: 14, ill. 12 perc
Hétméteresek: 6/5, ill. 3/3
Ezt is ajánljuk a témában
A negyeddöntőbe jutás a magyar férfi kézilabda-válogatott célkitűzése a kedden kezdődő világbajnokságon, az elődöntő elérése ugyanakkor már szuperbravúr lenne.
A magyar férfi kézilabda-válogatott kerete
Kapusok: Mikler Roland (Szeged), Bartucz László (Tatabánya), Palasics Kristóf (Benfica, portugál)
Jobbszélsők: Imre Bence (THW Kiel, német), Krakovszki Zsolt (Wetzlar, német), Rodríguez Pedro (Tatabánya)
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (FTC), Ilic Zoran (Hamburg, német), Ónodi-Jánoskúti Máté (FTC)
Irányítók: Lékai Máté (FTC), Fazekas Gergő (Wisla Plock, lengyel), Hanusz Egon (Benfica, portugál)
Beállók: Bánhidi Bence (Szeged), Rosta Miklós (Dinamo Bucuresti, román), Sipos Adrián (Melsungen, német)
Balátlövők: Bodó Richárd (Szeged), Ligetvári Patrik (Veszprém), Szita Zoltán (Wisla Plock, lengyel)
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Krakovszki Bence (Tatabánya)
Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
Férfi kézilabda-világbajnokság (január 14.–február 2., Horvátország, Dánia, Norvégia)
Csoportbeosztás
A-csoport (Herning): Németország, Csehország, Lengyelország, Svájc
B-csoport (Herning): Dánia, Olaszország, Algéria, Tunézia
C-csoport (Porec): Franciaország, Ausztria, Katar, Kuvait
D-csoport (Varasd): Magyarország, Hollandia, Észak-Macedónia, Guinea
E-csoport (Oslo): Norvégia, Portugália, Brazília, Amerikai Egyesült Államok
F-csoport (Oslo): Svédország, Spanyolország, Japán, Chile
G-csoport (Zágráb): Szlovénia, Izland, Kuba, Zöld-foki köztársaság
H-csoport (Zágráb): Egyiptom, Horvátország, Argentína, Bahrein
A csoportok első 3-3 helyezettje jut a középdöntőbe.
A D-csoport programja (Varasd)
Január 15., szerda
Hollandia–Guinea 40–23
Magyarország–Észak-Macedónia 27–27
Január 17., péntek
Hollandia–Észak-Macedónia 37–32
Guinea–Magyarország 18–35
Január 19., vasárnap
Észak-Macedónia–Guinea 29–20
Magyarország–Hollandia 36–32
Borítókép: MTI/Illyés Tibor